Η ομάδα του Χόλιγουντ διεκδικεί το three-peat στο IRC Zero στην 34η Ρεγκάτα του Phuket King's Cup

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ:

Πουκέτ -

Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής και βετεράνος Αυστραλός ιστιοπλόος Ray Roberts Team Hollywood ξεπέρασε οριακά τους αντιπάλους της Ταϊλάνδης TP52 Kevin και Tom Whitcraft THA 72 για να κερδίσει την κορυφαία κατηγορία IRC Zero σε έναν συναρπαστικό διαγωνισμό που ανέδειξε την 34η Phuket King's Cup Regatta.

Όλοι οι νικητές των τάξεων keeboat και multihull και διεθνών λέμβων δέχτηκαν τις τιμές τους στη βασιλική τελετή απονομής, που πραγματοποιήθηκε στο Beyond Resort Kata, στο Πουκέτ.
-=-=-=-=-=-
Η κατηγορία IRC Zero κατέβηκε κατευθείαν στο σύρμα: Το THA 72 κέρδισε τον πρώτο αγώνα της τελευταίας ημέρας αφήνοντάς το πίσω από την ομάδα του Χόλιγουντ κατά έναν βαθμό προχωρώντας στον τελευταίο αγώνα της ρεγκάτα. Και αν το THA 72 είχε κερδίσει τον τελευταίο αγώνα, θα κέρδιζε τη ρεγκάτα καθώς με αντίστροφη μέτρηση είχε κερδίσει τον δεύτερο τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης.
-=-=-=-==-=-
Τα δύο γιοτ μονομάχησαν σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής και καθώς πέτυχαν την κορυφή στο τελευταίο σκέλος του τελικού αγώνα, απείχαν λιγότερο από ένα σκάφος. Παιχνίδι σε όλη τη διαδρομή, η Team Hollywood, κατέγραψε έξι νίκες από δέκα αγώνες σε αυτήν την κατηγορία και μόλις μπόρεσε να κερδίσει περνώντας τον χρόνο τερματισμού κατά έξι δευτερόλεπτα σε διορθωμένο χρόνο πάνω από το THA 72. Ο παγκοσμίου φήμης ιστιοπλόος Adam Minoprio, ο οποίος ήταν ο τακτικός στην ομάδα του Χόλιγουντ, είπε: «Ήταν πραγματικός αγώνας σήμερα, τσιμπήστε και τραβήξτε όλη τη διαδρομή».
-=-=-=-=-=-=
Το νηολογημένο στη Σιγκαπούρη σκάφος WindSikher των Sarab Singh και Nick Burns τερμάτισε τρίτο συνολικά σε αυτή την κατηγορία, αλλά κατάφερε να σταθεί σκληρά, να πλεύσει σε κάθε αγώνα και να κερδίσει τον τελευταίο διαγωνισμό της σειράς. Ήταν ο ίδιος τερματισμός ενός-δύο-τριών που είδε αυτή η κατηγορία την τελευταία φορά που διεξήχθη η ρεγκάτα το 2019. Και αυτά τα τρία σκάφη κέρδισαν τη ρεγκάτα τις τελευταίες πέντε φορές που διεξήχθη (Team Hollywood 2022, 2019 & 2018, THA 72 2017 & Windsihker 2016).
Με τη δεύτερη και την τρίτη θέση σήμερα, το πλήρωμα του Kazuki Kihara γιαπωνέζων στο Char Chan κατάφερε να κρατήσει και να κερδίσει την κατηγορία IRC 1 και να αποφύγει μια καθυστερημένη φόρτιση από το Let's Get It On του Garry Holt, ο οποίος κέρδισε και τους δύο αγώνες σήμερα και κέρδισε τη δεύτερη θέση. Συνολικά. Ο Ramrod του Κρεγκ Ντάγκλας κατέκτησε την τρίτη θέση στη γενική, με βάση την εμφάνιση μιας καλής ημέρας. Το Hanuman XXXIX του Morten Jakobsen τερμάτισε τέταρτο παρόλο που ο Morten ήταν κάτω από τις καιρικές συνθήκες σήμερα και το σκάφος δεν απέπλευσε.
-=-=-=-=-=-=-=
Η Judy του Matti Sepp κατέλαβε την πέμπτη θέση στην κατηγορία – παρεμπιπτόντως, προσέξτε τον Matti να αγωνίζεται στο World Match Racing Tour. Ο Craig Nichols Εντάξει δεν ξεκίνησε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική ημέρα και τελείωσε τελευταίος στην κατηγορία.
Ο Thais κέρδισε στην κατηγορία Premier Cruising, καθώς το X-Yacht 55 Pine Pacific του Ithinai Yingsiri κέρδισε ξανά την τελευταία μέρα για να κερδίσει το κομψό Warwick 75 Shatoosh των Peter Cremers και το Firstlight των Simon & Chaa Piff τερμάτισε τρίτο, αν και δεν έπλευσε στο τελική μέρα.
-=-=-==-=–=-=-
Η κατηγορία Charter Cruising δεν αγωνίστηκε σήμερα, αλλά ο Fei Jian του Jakod Handte θριάμβευσε σε αυτή την κατηγορία, κερδίζοντας ένα τμήμα στο King's Cup για πρώτη φορά σε τριάντα χρόνια ανταγωνισμού. Ο Kinnon του Torben Kristensen αναγκάστηκε να αποσυρθεί από τη ρεγκάτα μετά τον δεύτερο αγώνα την τρίτη ημέρα όταν συγκρούστηκε με το 2Fast4you, αλλά και πάλι διεκδίκησε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία έναντι του Inlova του Masami Yamashita λόγω της πρώτης παρουσίας του στις αρχές της ρεγκάτα.
-=-=-=-=-=-=-
Η κατηγορία Multihull OMR δεν διαγωνίστηκε την τελευταία ημέρα, αλλά το 2Fast4you του Hermann Schwarz κέρδισε κάθε αγώνα σε αυτήν την κατηγορία έναντι του ZOE του Hang Chen, εκτός από τον αγώνα στον οποίο αναγκάστηκε να αποσυρθεί λόγω της σύγκρουσής του με τον Kinnon.
Τα διεθνή μαθήματα λέμβου (Optimist Boys, Optimist Girls, Open ILCA4, ILCA6, ILCA 7, 420, 470 και Open Skiff) είδαν 182 λέμβους από την Ταϊλάνδη, το Ηνωμένο Βασίλειο, τη Σιγκαπούρη, την Ινδία, την Ιαπωνία, τη Μαλαισία και την Κίνα να ανταγωνίζονται μεταξύ τους έξω από την παραλία Kata.
-=-=-==-=-=-=
Ο Thais τα πήγε πολύ καλά στους αγώνες λέμβου καθώς ο Chanatip Tongglum κέρδισε το Optimist Boys και ο Prin Subying κέρδισε την κατηγορία Optimist Girls. Στην κατηγορία 29, οι Chaichanawut Deenak και Suthon Yampinit από την Ταϊλάνδη οδηγούν την ομάδα.
Οι συμπατριώτισσες Narisara Satta και Nichapa Waiwai κέρδισαν την κατηγορία Skiff Boat. Το Open ILCA 7 είδε την εθνική Ταϊλάνδης Prakasit Hongpradab να κερδίζει με τους συναδέλφους της Ταϊλάνδης Paliga Poonpat και Chakkaphat Wiriyakitti να κερδίζουν την κατηγορία 420. Η κατηγορία 470 καταλήφθηκε από τους Navee Thamsoontorn και Panida Suksomporn επίσης από την Ταϊλάνδη.
Το Open ILCA4 κέρδισε ο Kenan Tan από τη Σιγκαπούρη με τον συμπατριώτη του Khoo Zachary να παίρνει το τμήμα Open ILCA6. και το πρωτάθλημα Open Skiff κέρδισε ο Anandi Chandavarkar από την Ινδία.
Ο Kevin Whitcraft, πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής του Phuket King's Cup Regatta, δήλωσε στη βασιλική τελετή απονομής: «Από τον στόλο των σκαφών με καρίνα μέχρι τον μεγαλύτερο στόλο λέμβου στην ιστορία του King's Cup, ήταν ένας μεγάλος φόρος τιμής στην Αυτού Μεγαλειότητα Βασιλιά Rama X. η χώρα υποδοχής μας και όλοι όσοι απολαμβάνουν την ελευθερία των θαλασσών – ιδιαίτερα στα ύδατα της Ταϊλάνδης.
Έχουν περάσει τρία πολλά χρόνια χωρίς το Phuket King's Cup Regatta και είμαστε στην ευχάριστη θέση να ολοκληρώσουμε αυτή τη διοργάνωση ως την αρχή ενός νέου μέλλοντος για τη Regatta που δείχνει ότι το Πουκέτ και η Ταϊλάνδη έχουν επιστρέψει στις επιχειρήσεις ως προορισμός για ταξίδια.»
-=-=-=-==-=-=-
Έχουν περάσει τρία πολλά χρόνια χωρίς το Phuket King's Cup Regatta και είμαστε στην ευχάριστη θέση να ολοκληρώσουμε αυτή τη διοργάνωση ως την αρχή ενός νέου μέλλοντος για τη Regatta που δείχνει ότι το Πουκέτ και η Ταϊλάνδη έχουν επιστρέψει στις επιχειρήσεις ως προορισμός για ταξίδια και ιστιοπλοΐα.
-=-=-=-=-=-=–=-
«Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής, συγχαίρω τους νικητές και λέω σε όλους, κέρδισε – ή χάστε – να έρθουμε και πάλι μαζί μας για την 35η ρεγκάτα που θα διεξαχθεί από τις 2 έως τις 9 Δεκεμβρίου 2023. Για όλους τους ναυτικούς και τους νεοφερμένους , ανυπομονούμε να σας καλωσορίσουμε ξανά και να σας φιλοξενήσουμε στο μέλλον.”